Telefon: 721-340-137 | 695-435-109 | E-mail: badgda@o2.pl

Otwarte Mistrzostwa Gdańska

Otwarte Mistrzostwa Gdańska
18 listopada, 2015 Przemysław Ciastoń

W dniach 14-15 listopad w Sportstacji odbyły się Otwarte Mistrzostwa Gdańska w Badmintonie. W zawodach wzięło udział aż 86 zawodników w tym 40 osób z Gdańska.

Sobota należała do młodzieży. Równo o godzinie 11:30 do zawodów przystąpiło 74 zawodników. W turnieju oprócz Gdańszczan zagrali zawodnicy z Miastka, Polanowa, Bytowa, Gdyni, Redy oraz z Łodzi. Zawody otworzyli: przyjaciel gdańskiego badmintona oraz główny organizator pan Krzysztof Englander, trener Przemysław Ciastoń oraz sędzia główny Łukasz Komar.

DSC_0255 DSC_0266

Zawodnicy zagrali systemem grupowo-pucharowym gry pojedyncze oraz gry podwójne. Do rozegrania mieliśmy aż 145 pojedynków.

Pierwsze na kort wyszły dzieci z rocznika 2007-2008. W tej kategorii nie miał sobie równych zawodnik MMKS’u Gdańsk – Igor Skolimowski pewnie zdobywając złoty medal.

DSCN8677

W kategorii Żaki (rocznik 2005-2006) najlepszy okazał się Krzysztof Bibik. Zawodnik zaprzyjaźnionego z gdańskim badmintonem klubu Wolant Łódź. Trzeba przyznać, że w tej kategorii przedwczesny finał odbył się już w fazie grupowej, gdzie Bibik zwyciężył po niezwykle zaciętym meczu z Bartłomiejem Butkus (MMKS Gdańsk) 10:11,11:10,11:7. Krzysiu zdobył również brązowy medal w grze podwójnej młodzików młodszych w parze z Igorem Skolimowskim.

DSCN8685

W trakcie turnieju pokazowy mecz rozegrali trenerzy Badminton Gdańsk – Rafał Kasprów oraz Przemysław Ciastoń. Mecz z zaciekawieniem oglądali młodzi zawodnicy oraz licznie zgromadzeni w tym dniu na trybunach rodzice. Zaraz po tym meczu przystąpiliśmy do losowania nagród. A były to nie byle jakie nagrody. Dzięki uprzejmości reprezentanta Polski – Michała Rogalskiego rozlosowaliśmy 2 koszulki reprezentantów Polski – Łukasza Morenia oraz Michała Rogalskiego. Zainteresowanie oraz skupienie dzieci w tym momencie przeniosło się z kortów na stolik sędziowski , przy którym doszło do losowania. Zwycięzcy nie kryli radości – w końcu każdy chciałby mieć taką pamiątkę.

DSC_0363 DSC_0366

 

Najdłużej przebiegał turniej w kategoriach najstarszych – młodzik młodszy oraz gimnazjum. W kat. młodzik młodszy prym wiodły zawodniczki z Bytowa – zwyciężyła Anna Radtke przed Weroniką Niklas, która wcześniej w fazie grupowej wyeliminowała najlepszą gdańszczankę w tej kategorii – Julię Bajerską .

DSC_0443(Julia Bajerska)

Turniej zakończyły najciekawsze spotkania – kategorii gimnazjum. W kategorii gra pojedyncza kobiet również nie było mocnych na bytowianki. Pierwsze miejsce przypadło Annie Duda  natomiast zaraz za nią uplasowała się Laura Bujak. Trzecia była nasza zawodniczka – Marcelina Franczuk, której naprawdę nie wiele zabrakło do pokonania w półfinale wyżej rozstawianej Laury Bujak.

DSC_0491(Anna Duda)

W grze pojedynczej mężczyzn aż 3 medale pozostały w Gdańsku. W finale spotkali się Bartosz Grochowski (MMKS Gdańsk) oraz Adam Bibik (Wolant Łódź). Zwyciężył Grochowski udowadniając, że jest w tym momencie najlepszym singlistą na Pomorzu w swojej kategorii wiekowej. Trzecie miejsce zajęli gdańszczanie – Szymon Wolniak oraz Jakub Gałązka. W grze podwójnej wygrali Jakub Gałązka w parze z Bartoszem Grochowskim, druga była para z Bytowa –Bujak/Duda a trzecia Gdańsko/Łódzka Bibik/Franczuk (fot.).

DSC_0379(Marcelina Franczuk i Adam Bibik)

Trzeba przyznać, że był to największy turniej młodzieżowy na przestrzeni ostatnich lat w Gdańsku. Liczymy, że stanie się to turniej cykliczny, który z roku na rok będzie przyciągał jeszcze więcej zawodników !

W niedzielnym , seniorskim turnieju zagrało 12 zawodników. Zostali oni podzieleni na trzy grupy, z których po 2 zawodników awansowało do fazy pucharowej. Po wielu zaciętych spotkaniach zwycięzcą okazał się Krzysztof Macielak pokonując w finale Leszka Wilda po ciekawym 3-setowym pojedynku.

DSCN8743

Zdjęcia dzięki uprzejmości Konrada Bajerskiego.

Wyniki dostępne tutaj: Wyniki OMG Gdańsk 14.11.2015